Tisková zpráva SLŠ ČR, z.s. k poškození sadby a nových síjí lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách
Publikováno dne: 26. 4. 2024

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou po letošním jaru dosahovat zřejmě několika milionů korun.

I produkce lesních semenáčků a sazenic v lesních školkách napříč celým Českem významně poškodily noční mrazy. Čerstvě rašící výhony a vzcházející síje jsou na mrazíky stejně citlivé jako kvetoucí stromy a vinice.  Škody budeme teprve sčítat, až tato vlna mrazů pomine, nicméně dle prvních reakcí z jednotlivých školkařských provozů je dosavadní poškození závažné až katastrofální. Škody budou zřejmě v řádu stovek milionů korun.

Lesní školkaři chrání svoji produkci lesní sadby každý rok. S teplotami do -3 °C si hravě poradí. Letošní rok je však výjimkou. Noční teploty klesaly hluboko pod -3 °C, při zemi až k  -8 °C a teplota zůstávala pod nulou po většinu noci. Při takových mrazech a době trvání tradiční protimrazová ochrana selhává. Navíc sazenice začaly rašit o 3 týdny dříve, než je obvyklé. Téměř veškeré dřeviny již měly nové přírůsty. Mrazy letos udeřily v nejméně vhodnou dobu, kdy jsou nové síje i rozpěstovaný sadební materiál lesních dřevin velmi citlivý na extrémní teplotní výkyvy.

Fatální škody mrazy byly způsobeny zejména na nových síjích listnatých dřevin. Značné ztráty na přírůstech jsou i na rozpěstované sadbě všech ostatních dřevin zřejmě kromě borovice lesní.

Skutečné výše škod nočními mrazy v lesních školkách bude přesně vyčíslena, jakmile mrazy opravdu pominou. Nicméně již teď je jasné, že budou nejvyšší za poslední desetiletí a  pěstitele lesní sadby ekonomicky velmi citelně zasáhnou.

Ing. Jana Kostelníková, manažerka Sdružení