Kritický stav lesního školkařství
Publikováno dne: 10. 4. 2017
Rok 2016 se stal pro školkaře noční můrou. Důsledkem extrémního sucha v roce 2015 a následné kůrovcové kalamity došlo pro letošní rok k náhlé změně množství poptávaného sadebního materiálu a zároveň ke změně jeho druhové skladby. Vzhledem k tomu, že se sazenice pěstují několik let, nemají lesní školkaři žádnou možnost reagovat na tuto skutečnost bez velkých finančních ztrát. Již v tuto chvíli je totiž rozhodnuto o produkci lesních sazenic na příští dva roky!
Státní podnik Lesy České republiky jako největší vlastník lesů u nás je dominantním odběratelem napěstovaného sadebního materiálu a má převládající podíl lesů ve většině regionů ČR. Právě rozhodnutí státního podniku Lesy České republiky v souvislosti s kůrovcovou kalamitou na severní Moravě razantně snížit těžby ve zbytku republiky a významně změnit projekty oproti smlouvám na komplexní dodávky lesnických prací vyhrotily celou situaci ve školkařském odvětví. Jelikož je plán pěstování sazenic lesních dřevin založen zejména na informacích z minulých let a projektech vysoutěžených v rámci pětiletých tendrů Lesů České republiky, s. p., jedná se o nepředvídatelný a likvidační vývoj v oblasti lesního školkařství! Přebytek sadebního materiálu ovlivnil celý trh se sadebním materiálem v ČR a dotčeni jsou tak ve větší či menší míře všichni pěstitelé.
Zatímco na severní Moravě došlo k mírnému navýšení poptávky po sadebním materiálu, ve zbytku území nastal dramatický pokles až v desítkách procent. Vypěstovaný sadební materiál však nelze v návaznosti na jeho původ použít v jiných regionech v rámci ČR. Zdaleka nejhorší situace je u sazenic smrku, který je, v již tak zredukovaných projektech, nahrazován jinými dřevinami. Přitom sazenice smrku ztepilého se průměrně pěstuje 3 až 4 roky!
Od roku 2016 se zpřísnily podmínky ve smlouvě na komplexní dodávky lesnických prací pro státní podnik Lesy České republiky, díky kterým musí lesní školkaři investovat například do budování klimatizačních skladů, atd. Mimo to byli školkaři v posledních letech nuceni vzhledem k častým klimatickým extrémům investovat i do dalších nových technologií a veškeré volné finanční zdroje v lesních školkách byly tímto vyčerpány. Celou situaci také výrazně komplikuje i dlouhodobý nedostatek pracovních sil na trhu.
Zástupci lesních školkařů ve spolupráci se smluvními partnery Lesů České republiky, s. p. aktuálně shromažďují přesná data z běžících zakázek, na základě kterých chtějí jednat s Ministerstvem zemědělství o případném poskytnutí mimořádné podpory školkařského sektoru. Pokud nebude tato krizová situace urychleně řešena, hrozí zánik mnoha školkařských provozů, což ve svém důsledku způsobí nedostatek sadebního materiálu pro obnovu lesa v následujících letech.
Sdružení lesních školkařů ČR, z.s.